Gezilecek yerler konusunda en güzel şehirlerden olan Kiev, vizesiz hatta pasaportsuz gidilebilecek bir şehirdir. Ukrayna’nın başkenti olan Kiev’de gezilip görülecek çok yer bulunuyor. 2 günlük bir gezide bile birçok yerini gezebilir, şehrin merkezinden başlayan gezi ile unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz. Dünyaca tanınan Kiev turizm açısından oldukça popüler ve hareketlidir.

Kiev Gezilecek Yerler

Kiev turizm şirketlerinin düzenlediği turlarda gezilecek yerler listesi oldukça uzundur. Konaklama imkanlarının geniş olduğu, gece hayatı ve eğlencenin popüler olduğu ve yapılacak bir sürü aktivitenin bulunduğu Kiev’de tatil yapmayı planlayanlar bu şehre tekrar gelmeyi çok istiyor.

Bağımsızlık Meydanı

Maidan Nezalezhnosti Bağımsızlık Meydanı Kiev’in en önemli meydanıdır. Şehrin merkezi olup birçok radikal gösterinin yapıldığı yerdir. İstanbul Taksim meydanına benzetilen meydanın ortasında Ukrayna’yı simgeleyen bir heykel bulunuyor. Alışveriş merkezi ve sembolik şehir giriş kapısı da bu meydanda yer alıyor. Yürüme mesafesinde otellerle konaklama olarak sıkıntı yaşanmıyor. Kiev şehir merkezi dışında konaklama seçeneklerini değerlendirmek isteyenlerse, cadde üzerindeki 2 metro ile istedikleri noktaya kısa sürede ulaşıyor.

Andrevski Yokuşu

Andrevski Yokuşu ya da Rusça adı ile Andrevski Spusk, Arnavut kaldırımları ile hemen dikkat çekiyor. Geçmişte şehir üst tabakası ile alt tabakasını birbirine bağlayan önemli bir geçit olarak adını duyuruyor. Andrevski Spusk bu bölgede yer alıyor. Hediyelik eşya satınalmak isteyenler için oldukça fazla alternatifin bulunduğu mekanda yokuş boyunca hediyelik eşya tezgahlarını görebilirsiniz.

Aziz Sofya Katedrali

Saint Sophia’s Cathedral Unesco Dünya Miraları Listesi’nde olan bir yapıdır. ismini Ayasofya‘dan alan Aziz Sofya Katedrali, 1.000 yıllık geçmişe sahiptir. Ukrayna’nın yedi harikasından biri olup günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Taç giyme ve elçi karşılama gibi önemli tören ve olayların yeridir. Katedralin girişindeki çan kulesine çıkıp şehri kuşbakışı seyretmekse eşsiz güzelliktedir.

Mağaralar Manastırı

Mağaralar Manastırı (Pechersk Lavra), ülkenin en önemli dini yapılarındandır. Avrupa Ortodoksları için önemli bir dini merkezdir. Devasa büyüklüktei manastırın içinde birçok bölüm bulunuyor. Manastırın altında yer alan mağaralar turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Milyonlarca insanın ziyaret ettiği Mağaralar Manastırı’nı Ukrayna Kiev gezinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.