Ukrayna Hakkında Genel Bilgiler

Büyük, çeşitli ve büyük ölçüde keşfedilmemiş olan Ukrayna, renkli gelenekleri, zengin yürekli insanları ve harita dışı deneyimler açısından zengin bir ülkedir. Ukrayna, Avrupa’nın en son gerçek seyahat sınırlarından biridir. Ukrayna Orta Doğu Avrupa ülkesidir. Başkent Kiev’dir. Devlet dili Ukraynacadır. Rus dili yaygın olarak kullanılmaktadır. Siyasi yaşam, çok sayıda siyasi parti ile karakterize edilir.

Ukrayna’daki üniversiteler, Avrupa eğitim kurumlarının yanı sıra Avrupa Uluslararası Eğitim Birliği çalışmalarında da aktif rol almaktadır. Ukrayna, yiyecekleri, tarihi güzellikleri, gezilecek yerleri ve ırkının güzelliği ile meşhurdur. Ukrayna’da yaşayan kadınlar fiziksel özellikleri ile tüm dünyanın hayranlıkla izlediği genlere sahiptir.

Ukrayna’nın Doğası ve İklimi

Ukrayna’da ovalar iç bölgelerin yüzde doksan beşini kaplar. Kırım’ın güney kıyılarında alt tropikal iklim hakimdir. Dağlık bölgeler özel iklim koşullarına sahiptir. Genel olarak Ukrayna bir yıl içinde dört mevsim ılıman iklime sahip ülkelerden biridir. Ukrayna, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile gezilecek en iyi yerlerden biridir. Donators Tapınağı, Kırım’ın en önemli yerlerinden biridir. Eski Kerman dağlarının mağaralarından birinde inanılmaz derecede güzel bir yerde bulunur. Seyahat edenlerin deneyimli bir rehberle gezmeye gitmeleri önerilir, aksi takdirde yenilmez dağların ve yoğun ormanların labirentinde kaybolma riskiniz vardır. Eski mağara tapınağının temel özellikleri ilkel duvar resimleridir; Bilim adamlarına göre, bu resimler on ikinci yüzyılda yapıldılar.

Büyük ve Çeşitli Bir Yolculuk

Ukrayna’nın yüzölçümü büyüktür. Aslında Avrupa’nın en büyük ülkesidir ve bu da sınırlarına çok fazla çeşitlilik getirir. Doğu Avrupa’nın en iyi kahvesini yudumlayabilir ve gün içinde Odesa’daki plajda parti yapabilirsiniz. Yabancılara duydukları güvensizliğe rağmen, ülkeye giden yolcular misafirperverlikle karşılanır. Ukrayna’nın doyurucu yiyecekleri midenizi şenlendirirken sosyal ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz. Çok çeşitli bir manzaraya sahip olan Ukrayna bisiklete binmekten Karadeniz’de su sporlarına kadar bütün açık hava etkinliklerini destekliyor. Ülkenin engin ormanlarını dolaşıp, meyveler ve mantar toplayıp piknik yapabilirsiniz.

Ukrayna’da Neler Yapabilirsiniz?

Yürüyüş ayakkabılarınızı giyin ve sırt çantanızı takın. Yürüyüş, Ukrayna’da yerliler ve turistler arasında en popüler açık hava etkinliğidir. Kırım mükemmel yürüyüşler sunar. Yirmi yıl önce Ukrayna’da görmüş olabileceğiniz tek bisiklet, büyükannelerin pazara sürdüğü cılız Sovyet dönemi bisikletleriydi. Zaman değişti ve şimdi iki tekerlekli dağ bisikletleri popüler olmaya başladı. Birçok otel ve pansiyondan ödünç alabileceğiniz bisikletler vardır. Dilerseniz bisikletlerle düzenlenen turlara da katılabilirsiniz.

Ukrayna’daki Görgü Kuralları

Ukrayna’da birinin evine girerken daima ayakkabılarınızı çıkarın. Birinin evine davet edildiğinizde küçük bir hediye getirin. Kadınlar başlarını Ortodoks kiliselerinde kapatmalıdır. Toplu taşıma araçlarında, koltukları çocuklulara bırakmalısınız. Ukrayna’nın sizin için ne kadar ucuz olduğunu sürekli bildirmekten kaçının. Yabancılarla Rusya ile olan savaş ve Kırım’ın işgali hakkında konuşmaktan çekinmeyin.

Ulaşım Yolları ve En Çok Tercih Edilen Araçlar

Havayolu ağı çok merkezidir. Bu nedenle, güneydoğu ve batı arasında seyahat ederken Kiev’deki uçuşları değiştirmeniz gerekmez. İç hat uçuşlarının ve operatörlerin sayısı son yıllarda önemli ölçüde düşmüştür. Çılgın sürücülere göz kulak olmanız ve yolunuza dikkat etmeniz gerekse de, bisiklet sürmek gerçek Ukrayna’yı görmenin harika bir yoludur. Otobüsler her şehre ve küçük kasabaya hizmet eder, ancak araçlar genellikle kısa yolculuklar için tercih edilir. Bununla birlikte, büyük şirketler tarafından yürütülen lüks otobüs seferleri, trenlere iyi bir alternatif sunuyor. Ukrayna’da arabayla seyahat etmek çok tercih edilen bir yöntem değildir. Yine de yol koşulları iyileşmektedir ve sürücüler daha da disiplinli hale gelebilmektedir. Eski SSCB’nin herhangi bir yerinde taksiyle seyahat etmek, yabancılar için tatsız bir deneyim olabilir. Bu nedenle gideceğiniz yere giden bir otobüs veya tramvay tercih edebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Mishor AI Petri, Kırım’ın en göze çarpan yerlerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu teleferik 1988 yılında açıldı. Pitoresk Mishor köyünün eteklerinde yer alıyor ve yolcuları farklı bir tepeye götürüyor. Teleferik yaklaşık üç bin metre uzunluğundadır. Ara istasyon yaklaşık dört yüz metre yükseklikte ve terminal istasyonu bin metre daha yüksektir. Yükseklik korkusu olmayanlar Ukrayna’ya kuşbakışı bakmak için teleferik gezisini tercih edebilir ve seyahati için unutulmaz anılar biriktirmeye hemen başlayabilir.

Pripyat

Çernobil Nükleer Santrali’ndeki bir patlamada, Ukrayna’nın Pripyat kenti, son on yılda dünyanın en korkunç felaketlerinden biriyle ilişkilendirildi. Yeni bir yerleşim biriminin başlangıcını belirleyen tesisin inşasıydı. Pripyat, 1979 yılında resmen bir şehir olarak ilan edildi ve yedi yıl sonra, tahliye edildiğinde yaklaşık elli bin kişiden oluşan bir nüfusa ulaştı. Patlamadan sonraki gün Atom Bilim İnsanları Şehri neredeyse boştu. Günümüzde bu şehir Ukrayna’da gezilecek yerlerin başında yer alıyor. Geçmişte yaşanan felaketler şimdi turist çekmek için birer araç olarak kullanılsa da tarihe tanıklık etmek isteyenler için Ukrayna büyük bir fırsatlar ülkesidir.

İyimser Mağara

Kelimenin tam anlamıyla, dünyanın en iyimser mağarası Ukrayna’nın Ternopol bölgesinde bulunuyor. Mağara etkileyici büyüklüğe sahiptir. Mağaranın karışmış tünelleri yaklaşık iki yüz elli metreden daha uzun bir boydadır. İyimser Mağara, dünyadaki en uzun tepedir. Bilim adamlarının en dikkat çekici keşiflerinden biridir. Bilim adamları yeraltı labirentlerinin karmaşık kompleksinin iyimser mağara ile komşu mağaraya bağlı olduğunu ispatlarsa, son yıllarda en büyük keşiflerden birini gerçekleştirmiş olurlar.

Çernobil

1986 yılında Çernobil bitkisi üzerinde gerçekleşen nükleer felaket, insanlık tarihinin en büyük ekolojik felaketlerinden biri olarak kabul edilir. Bu patlamayla bir zamanların gelişen sanayi kenti için sonuçları onarılamaz hale geldi. Bugün Çernobil, yaşam için kesinlikle uygun olmayan boş hayalet kasabadır. Patlamada büyük miktarda radyoaktif kirletici emisyonu atom enerjisi tarihinin en büyüğü oldu. Bugün bile, radyasyon seviyesi hala yüksek olduğundan şehri ziyaret etmek çok tehlikelidir.

Resmi verilere göre, düzinelerce insan radyasyondan öldü. Hasar alanında yaşayan binlerce insan onkolojik hastalıklardan muzdarip oldu. Korkunç felaket aynı zamanda insanların üreme sistemine onarılamaz bir zarar verdi. Çernobil bitkisinin felaketini yaşayan ebeveynleri arasında doğuştan gelen patolojilerin sayısı yüz kat arttı.

Aşk Tüneli

Dünyadaki en dikkat çekici ve romantik yerlerden biri Ukrayna’nın Klevan kentinde bulunur. Bu alan her iki tarafında da uzun boylu ağaçların yetiştiği üç kilometre uzunluğundaki tren yoludur. Ağaçların taçları birbirine bağlanır ve inanılmaz derecede güzel bir koridor oluşturur. Uzun yıllar boyunca, romantik tünel, dünyanın her yerinden fotoğrafçıları kendine çekti.

Ukrayna’nın Ünlü Yiyecekleri

Ukrayna birçok yöresel lezzetiyle turistleri mest eder. En çok tercih edilen yiyecekler arasında füme sarımsaklı sosis, lahana ruloları, füme et, et çubukları ve lezzetli salatalar gelir. Tatlı bir şeyler için taze yapılmış Ukrayna böreği veya el yapımı dondurmayı deneyebilirsiniz. Türkiye’ye yakın konumuyla her yıl yüzlerce turiste ev sahipliği yapan Ukrayna’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız tur şirketlerine danışabilirsiniz.

Yabancı diliniz olmasa dahi Türk gruplar ve rehberler eşliğinde eşsiz bir tatil deneyimi sunan tur şirketleri sayesinde güven içerisinde gezinizi tamamlayabilirsiniz. Tarihi güzelliklerin yanı sıra eşsiz tatları ve aktivite çeşitleri sayesinde unutulmaz bir tatil yaşayacağınız Ukrayna’da hayatınızın en güzel günlerini geçirerek eşsiz bir deneyime imza atabilirsiniz.